معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در حاشیه‌ی بازدید از نمایشگاه ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری عنوان کرد:

تبدیل دانش به فناوری؛ مهم‌ترین هدف جهاددانشگاهی در حوزه‌ی پژوهش

۲۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۹ کد : ۱۴۱۲۰ تاپ خبر پژوهشی
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با بیان اینکه دانش باید در دانشگاه ها تولید شود، گفت: جهاددانشگاهی به دنبال پژوهش های کاربردی و توسعه ای است. ما به دنبال تبدیل دانش به فناوری هستیم و در این زمینه اقدامات شایسته ای را در طول سالیان انجام داده ایم.
تبدیل دانش به فناوری؛ مهم‌ترین هدف جهاددانشگاهی در حوزه‌ی پژوهش

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان، دکترمحمدرضا پورعابدی در حاشیه بازدید از نمایشگاه ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری، در خصوص دستاورهای پژوهشی جهاد دانشگاهی در حوزه صنعت نفت اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با توجه به اهمیت صنعت نفت به عنوان پیشران اقتصاد کشور، همواره تلاش کرده است تا در این حوزه فعالیت و توجه ویژه ای داشته باشد.

وی افزود: متاسفانه علی رغم اینکه بیش از 100 سال است که در کشور فعالیت هایی در حوزه صنعت نفت در حال انجام است اما کمتر سعی شده تا در بومی سازی این صنعت اقدامات شایسته ای انجام بگیرد.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی تصریح کرد: چه در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و یا بعد از آن، به شکلی که باید در حوزه بومی سازی صنعت نفت تلاش نشده است.

دکترپورعابدی ادمه داد: در سال هایی که قیمت نفت نوسان داشته و دشمنان سعی کرده اند تا با این حربه کشور را در تنگنا قرار دهند، در داخل تلاش کرده ایم تا به صورت نسبی به خودکفایی در حوزه صنعت نفت دست پیدا کنیم.

وی گفت: یکی از اهداف ذاتی جهاد دانشگاهی کمک به بومی سازی فناوری و تولید فناوری است و در این زمینه تلاش کرده ایم تا با توجه به اهمیت صنعت نفت، در این حوزه گام های بزرگی برداریم و سال هاست که در این حوزه در حال کار هستیم.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی عنوان کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه های بالادستی، میان دستی و پایین دستی صنعت نفت توانسته است  اقدامات خوبی انجام دهد.

دکترپورعابدی عنوان کرد: در این زمینه جهاد دانشگاهی در بحث تولید UPS های صنعتی، بازوی بارگیری نفت، نمک زدایی، مته های حفاری، پودرهای میکروبی برای تبدیل پسماندها و... ورود کرده است و به دستاوردهای خوبی رسیده است.

وی ادامه داد: برخی از این فعالیت ها تجاری شده است و اکنون به تولید انبوه رسیده است. مته های حفاری، پودر های میکروبی و دکل های حفاری در مجموعه جهاد به تولید انبوه رسیده اند.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با اشاره به تاسیس مرکز بازرسی جهاد دانشگاهی خوزستان عنوان کرد: توان سخت افزاری خوبی در مجموعه جهاد دانشگاهی خوزستان وجود دارد اما ضعف هایی در حوزه طراحی و فنی مهندسی وجود دارد که باید در کنار سازندگان تجهیزات این توانایی نیز ارتقا داده شود.

دکترپورعابدی با بیان اینکه دانش باید در دانشگاه ها تولید شود، گفت: جهاد دانشگاهی به دنبال پژوهش های کاربردی و توسعه ای است. ما به دنبال تبدیل دانش به فناوری هستیم و در این زمینه اقدامات شایسته ای را در طول سالیان انجام داده ایم.