آنچه درباره مصرف زرشک باید بدانید

۲۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۷ کد : ۱۱۳۷۷ پژوهشی
عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: یکی از اسیدهای زرشک، اسید آسکوربیک یا همان ویتامین «ث» است.
آنچه درباره مصرف زرشک باید بدانید

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، سکینه کهنسال و اجارگاه گفت: برگ زرشک دارای مقدر زیادی ویتامین «ث» است، بنابراین در درمان بیماری اسکوربوت مفید است.

وی با بیان این‌که جویدن برگ زرشک، باعث محکم شدن لثه و دندان می‌شود، اظهار کرد: در موقع آنژین و گلودرد، دم‌کرده برگ زرشک را غرغره کنید.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: مقدار 10 تا 20 گرم پوست ریشه یا ساقه و یا میوه زرشک را در یک لیتر آب ریخته و آن را به جوش بیاورید سپس آن را از روی اجاق برداشته بگذارید برای مدت 10 دقیقه بماند، این جوشانده را صاف کرده و با شکر یا عسل شیرین کنید. مقدار مصرف روزانه آن سه فنجان در فاصله بین غذاها است بومیان معتقدند برای درمان کبد چرب مفید است.

کهنسال واجارگاه با اشاره به این که مصرف زیاد زرشک ممکن است باعث بروز خون ریزی بینی یا تهوع شود، تصریح کرد: استفاده از زرشک در زنان باردار ممکن است باعث انقباض رحم و سقط‌ جنین شود.

وی ادامه داد: مصرف زیاد این گیاه به مدت طولانی می‌تواند سبب ناراحتی معده و روده‌ها شود و جذب ویتامین گروه «ب» را در بدن مختل کند.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: مصرف زرشک برای نوزادان و کودکان توصیه نمی‌شود، زیرا باعث بروز اختلالات کبدی شده و زردی را بدتر می‌کند.

کهنسال واجارگاه تصریح کرد: زرشک در دوران شیردهی توصیه نمی‌شود، زیرا بربرین موجود در آن به نوزاد منتقل می‌شود.

وی با اشاره به این که عملکرد آنتی بیوتیکی زرشک ممکن است موجب بروز اختلالات درمانی در افراد شود، یادآور شد: مصرف موضعی زرشک ممکن است با واکنش‌های حساسیتی همچون خارش، سوزش و قرمزی پوست همراه باشد.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی واحد خراسان جنوبی زرشک ویتامین ث