ذخیره خون بند ناف هنگام تولد، بیمه‌ای برای آینده

۲۶ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۴:۴۳ کد : ۶۲۳۹۹ پژوهشی
ذخیره سازی خون بند ناف، یکی از پیشرفت‌های چشمگیر علم پزشکی است که چون اکسیری در آینده برای درمان بسیاری از بیماری‌ها، به کار می‌آید. پدر و مادر می‌‎توانند برای آینده فرزند خود چونان هدیه‌ای خاص، این ذخیره‌سازی را انجام دهند.
ذخیره خون بند ناف هنگام تولد، بیمه‌ای برای آینده

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، ذخیره‌سازی خون بند ناف، یکی از پیشرفت‌های چشمگیر علم پزشکی است که چون اکسیری در آینده برای درمان بسیاری از بیماری‌ها، به کار می‌آید. پدر و مادر می‌‎توانند برای آینده فرزند خود چونان هدیه‌ای خاص، این ذخیره‌سازی را انجام دهند.

اتفاقی که فقط یک بار در طول عمر می‌توان انجام داد و مانند بیمه‌ای برای آینده، به آن نگاه کرد.

از سال ۹۵ دفتر بانک خون در استان شروع به کار کرد

مدیر بانک خون نمایندگی خراسان جنوبی در ابتدا با بیان اینکه از سال 95 دفتر بانک خون خراسان جنوبی شروع به کار کرد، گفت: شاید اوایل کمتر کسی از این مسئله اطلاع داشت اما امروزه در حدود ۷۰درصد مردم در جریان ذخیره سازی خون بند ناف و مزایای آن هستند.

ملیحه بهنامیان در تشریح اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف ، اظهار کرد : بند ناف مملوء از سلول های بنیادی خون ساز هست که می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها مثل سرطان ، تالاسمی، کم خونی های مادرزادی ،نقص سیستم ایمنی و بیماری های زیاد دیگه ای مورد استفاده قرار بگیرد، حتی هنکامی که فرد تحت شیمی درمانی قرار گرفت بعد شیمی درمانی ( به علت آسیب زیادی که شیمی درمانی به سلول های خونی میزند) در درمان مشکلات پس از شیمی درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بیماری های با منشا خونی را می‌توان با استفاده از همین ذخیره بند خون ناف درمان کرد

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر بیماری ها با منشا خونی را می‌توان با استفاده از همین ذخیره بند خون ناف ، مورد درمان قرار داد.

همچنین محققان تحقیقات زیادی درباره درمان پارکینسون ، دیابت، بیماری های قلبی، آسیب های نخاعی ، فلج های مغزی ،اوتیسم و … شروع کرده اند و تاکنون کارآزمایی های بالینی نتیجه بخش بوده و در آینده نزدیک می‌توان به درمان این بیماری ها نیز از طریق همین ذخیره سازی ، امیدوار بود.

ذخیره  ۱۲۰۰نمونه در 5 سال اخیر

مدیر بانک‌خون بندناف جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در خصوص میزان استقبال مردم استان، گفت : به نسبت استقبال کم هست و باید خیلی بیشتر از این ها توجهات به این سمت جلب شود.

وی درخصوص آمار ذخیره خون بند ناف در استان گفت: در 5 سال اخیر، تقریبا ۱۲۰۰نمونه ذخیره شده است.

بهنامیان با بیان اینکه شاید بسیاری از مردم از مزایای این کار آگاهی ندارند، تصریح کرد: توقع داریم پزشکان زنان و ماما ها همکاری بیشتری در اطلاع رسانی داشته باشند، به بیمارستان ها سپردیم که به مادر های بارداری که وارد زایشگاه می شوند، بروشور های اطلاع رسانی داده شود شماره ی ما هم در دسترس هست که هر زمان از شبانه روز تماس بگیرند و اگر سوال و یا درخواست عقد قرارداد داشته باشند، پاسخگو هستیم.

وی با بیان اینکه مردم باید بدانند فقط یکبار سلول های بنیادی با این کیفیت و به این راحتی برای فرد وجود دارد آن هم فقط هنگام زایمان در داخل خون جفت است ، ادامه داد: شاید دیگر اتفاق نیفتد که به این راحتی سلول بنیادی را ذخیره کنند زیرا همین سلول ها نیز در صورت عدم ذخیره سازی ، به سرعت از بین می روند.

فروش خانه برای خرید خون بند ناف از آلمان

مدیر بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی افزود: در بیماری های خاصی مثل سرطان خون اگر شیمی درمانی جواب ندهد ، بیماری سریعا پیشرفت می کند و اینجاست که اهمیت سلول های بنیادی مشخص می شود، چرا که بسیاری در این‌شرایط از بانک های جهانی برای خون بند ناف استعلام می گیرند و حتی اگر پیدا هم شود ، هزینه بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد : یکی از مراجعه کنندگان که برای ذخیره خون بند ناف فرزندش آمده بود، تعریف می‌کرد که من میدانم چقدر این خون بند ناف ارزش دارد، چرا که برای درمان خودم و خرید خون بند ناف از آلمان ، پدرم خانه خود را فروخت تا من درمان شدم.

آیا خون بند ناف به درمان دیگر اعضای خانواده هم کمک می‌کند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا از خون بند ناف برای درمان دیگر اعضای خانواده می‌توان بهره برد ، گفت: خون بند ناف هر کسی برای خودش% ۱۰۰ قابل استفاده است و۲۵  درصد برای خواهر و برادرش (چون پدر و مادر مشترک دارند) و برای پدر مادر و بقیه اعضای خانواده این احتمال کمتر است.

هزینه ۸ میلیون تومانی ذخیره سازی با شرایط پرداخت نقد و اقساط

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی به سمت ذخیره سازی بندخون ناف رفتند ، گفت : معمولا کسانی به این سمت می‌روند که اولا از مزایای ذخیره سازی خون بند ناف آگاهی کامل داشته باشند و دوم اینکه تمکن مالی برای پرداخت هزینه را دارا باشند.

وی با بیان اینکه هزینه ذخیره سازی در سراسر کشور ۸ میلیون و ۲۴۰هزار تومان است، تصریح کرد: شرایط پرداخت به صورت اقساطی و یا معرفی به بانک برای دریافت وام نیز وجود دارد که می‌تواند نگرانی درخصوص هزینه را به حداقل برساند.

مدیر بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه تسهیلات برای ذخیره سازی خون بند ناف ، روز به روز بیشتر می شود تا مردم بتوانند بدون دغدغه از این مهم استفاده کنند ، گفت: معرفی به بانک رسالت برای دریافت وام ۵ میلیونی با بازپرداخت ماهانه  ۵۰۰هزار تومان بدون سود، یکی از این تسهیلات است.

علاوه بر اینکه می توان در ابتدا مبلغ ۳میلیون و پانصد هزار تومان را نقدا پرداخت و باقی را به صورت چک پرداخت نمایند.

بهنامیان ادامه داد: برای افرادی که عضو خانواده های پرخطر محسوب شوند، تسهیلات ویژه ای نیز وجود دارد که با ارسال مدارک به مرکز، معمولا تخفیف های بالایی برای این عزیزان درنظر گرفته می شود.

مدیر بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی استان در پاسخ به این سوال که آیا بستر های ذخیره سازی خون بند ناف در استان ما وجود دارد ، توضیح داد: شرکت رویان که متعلق به جهاد دانشگاهی است، یک شرکت کاملا موفق ایرانی در این زمینه بوده و امکان ذخیره در تمام استان ها را فراهم کرده است.

برخی شهرستان های خراسان جنوبی مانند فردوس، طبس، قاین ، سرایان هم امکان ذخیره سازی و آماده سازی خون بند ناف را دارند و نیازی نیست که حتما برای این امر به مرکز استان مراجعه شود.

بهنامیان درخصوص شرایط نگهداری خون بند ناف نیز با بیان اینکه شرایط نگهداری خاص است و باید در در تانکر های ازوت در دمای 196- درجه نگهداری شود، گفت : به همین دلیل فقط در تهران این امکان وجود دارد و سایر شهرها نمایندگی برای بستن قرارداد، اطلاع‌رسانی‌ها، گرفتن نمونه خون و نگهداری از مرحله پذیرش تا زمان ارسال را دارند.

چه زمانی باید درخواست ذخیره خون بندناف ثبت شود؟

مدیر بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی درخصوص مراحل ذخیره‌سازی خون بند ناف، گفت: در مرحله اول مادرانی که درخواست انجام این ذخیره سازی را دارند، باید از هفته 34 – 35 بارداری وارد سایت شده و مواردی که باعث منع قرارداد شده و باعث عدم ثبت نام می‌شوند را بخوانند، سپس گزینه ثبت نام متقاضی را انتخاب و نسبت به تکمیل اطلاعات پزشکی و پر کردن فرم موجود در سامانه اقدام می کنند.

بهنامیان ادامه داد : بعد از آن ما وضعیت پزشکی فرد را بررسی می کنیم و درصورت تایید ، به فرد اطلاع رسانی شده که برای عقد قرارداد مراجعه کند.

وی با بیان اینکه کارشناس خون گیر هنگام زایمان باید برای ذخیره خون حضور داشته باشد، تصریح کرد : این نکته نیز قابل توجه است که به طور کلی ۵تا ۱۰دقیقه بعد زایمان، فرصت برای تخلیه خون جفت وجود دارد و بعد از آن دیگر قابل استفاده نیست.

راه های ارتباطی با بانک خون بند ناف

مدیر بانک خون بند ناف خراسان جنوبی در خصوص راه های ارتباطی با این مرکز گفت : علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس بیرجند، خیابان پاسداران، میدان قدس، جهاددانشگاهی استان مراجعه و یا با شماره ۰۹۱۵۵۶۱۳۰۷۲تماس حاصل نمایند، علاوه بر این سایت شرکت فن آوری بن یاخته‌های رویان  www.rsct.ir نیز در دسترس عزیزان است.