رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی بیان کرد:

اجرای طرح پژوهشی «دستیابی به دانش فنی تولید کلرین E۶ جهت استفاده در پرتودرمانی سرطان» در این واحد/ تلاش جهادگران برای بی نیاز کردن کشور از واردات دانش فنی

۰۸ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۸ کد : ۶۰۲۷۲ تاپ خبر پژوهشی طرح های شاخص
رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح پژوهشی «دستیابی به دانش فنی تولید کلرین E۶ جهت استفاده در پرتودرمانی سرطان» در این واحد اظهار کرد: تلاش جهادگران، بی نیاز کردن کشور از واردات دانش فنی و برخی محصولات فناورانه که قابلیت تولید داخلی دارد، است.
اجرای طرح پژوهشی «دستیابی به دانش فنی تولید کلرین E۶ جهت استفاده در پرتودرمانی سرطان» در این واحد/ تلاش جهادگران برای بی نیاز کردن کشور از واردات دانش فنی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی، دکتر رضا حسین زاده رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی به تشریح فعالیت های این واحد پرداخت و گفت: رویکرد میان مدت و بلند مدت جهاددانشگاهی آذربایجان غربی ایجاد واحدهای پایلوت جهت انجام طرح های تحقیقاتی کاربردی و تجاری سازی دانش فنی کسب شده است.

وی با اعلام این مطلب افزود: در این راستا آزمایشگاه تولید متابولیت های ثانویه و ترکیبات با ارزش در بیوراکتور در حال تکمیل و تجهیز است و راه اندازی سوله فناورانه نیز از برنامه های کلان و اصلی واحد در این راستا است.

دکتر حسین زاده با بیان این که استان آذربایجان غربی یکی از مهمترین رویش گاه های گیاهان دارویی در کشور است که از نظر تنوع گیاهان دارویی رتبه های برتر را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: با این وجود پتانسیل های بالقوه این استان در زمینه گیاهان دارویی به خوبی مورد بهره برداری قرار نگرفته است. به دلیل کامل نبودن چرخه فرآوری در استان، خام فروشی این محصولات که می تواند ارزش افزوده بسیار بالاتری در پی داشته باشد در دستور کار قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: باید به بحث گیاهان دارویی در استان به عنوان یک مزیت اقتصادی نگاه شود و مسایل موجود در راه فرآروی این محصول در استان هموار شود که توجه به این مهم در زمینه رونق اقتصادی و اشتغال استان موثر است. تحقق این امر مستلزم توسعه شرکت های دانش بنیان حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است

دکتر حسین زاده ادامه داد: توسعه کشت گیاهان دارویی و اقتصادی بودن آن، نیاز به تبدیل مواد اولیه خام گیاهی به محصولات با ارزش اقتصادی بالا مانند ترکیبات اولیه داروهای گیاهی و محصولات فرآوری شده با ارزش افزوده بالاتر است.

رییس جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی مهمترین پروژه پژوهشی واحد آذربایجان غربی در سال 1402را راه اندازی واحد تولیدی اسانس تام از گیاهان معطر با اعتباری بالغ بر 6 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: هم اکنون واحدهای فرآوری محدودی در منطقه فعال هستند که بیشتر محدود به تولید عرقیات گیاهی می‌شوند که ارزش افزوده بالایی ندارد.

وی با بیان این که حدود 70 درصد از طرح های در دست اجرای این واحد به صورت کارفرمایی است و 30درصد از محل اعتبارات دفتر مرکزی است گفت : در سال جاری حدود 6 میلیارد تومان جهت اجرای پروژه «راه اندازی واحد تولیدی ابسولوت و کانکریت گیاهان معطر» از اعتبارات استان تامین اعتبار شده است.

رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: طرح پژوهشی «دستیابی به دانش فنی تولید کلرین E6 جهت استفاده در پرتودرمانی سرطان» و طرح "تولید ترکیبات تروپان آلکالوئیدی هیوسیامین، اسکوپولامین و آتروپین از گیاه دارویی بذرالبنج در بیوراکتور" از محل اعتبارات استانی در حال انجام است.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با اشاره به کاربردی بودن طرح های پژوهشی در دستور اجرایی این واحد و با بیان اینکه در طرح فناورانه دوم استانی مواد اولیه مربوط به تولید این داروها تماما وارداتی هستند و در حال حاضر در داخل کشور تولید نمی شوند، اظهار کرد: این آلکالوئیدها جزو مواد آنتی کولینرژیک هستند و سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحت تأثیر قرار داده و کاربردهای مختلفی در پزشکی دارند که می‌توان به مواردی مانند آرام کردن علایم بیماری پارکینسون، گشادکردن مردمک چشم و افزایش ضربان قلب، خنثی کردن سستی ماهیچه‌های صاف ناشی از ترکیبات فسفره آلی و کاهش ترشح عرق و اسید معده اشاره کرد.

رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: تلاش ما در این راستاست که نتایج طرح های پژوهشی ما تکمیل کننده زنجیره شکل گرفته کشور برای خودکفایی و عدم وابستگی به وارادات این نوع محصولات و فرآورده ها باشد.

دکتر حسین زاده همچنین به طرح های مصوب دفتر مرکزی برای بخش پژوهش این واحد اشاره کرد و گفت: تولید پایدار و زیست سازگار روغن امگا 3 با استفاده از فتوبیورآکتور از محل اعتبارات ملی در دفتر مرکزی به تصویب رسیده و در مرحله ابلاغ است و 2 طرح دفتر مرکزی در زمینه تولید و استخراج آلکالوییدها را هم در حال اجرا داریم.

وی تاکید کرد: تمامی پروژه های پژوهشی واحد مانند تولید اسانس تام از گیاهان معطر، تولید روغن امگا 3 از ریزجلبک ها و همچنین تولید ماده فعال نوری کلرین e6 با هدف دستیابی به محصول نهایی و کاربردی و به منظور کسب دانش فنی افزایش مقیاس و تجاری سازی در دست انجام است.

دکتر حسین زاده یکی از رسالت های جهاددانشگاهی در هر استانی را راه اندازی مراکز خدمات تخصصی متناسب با پتانسیل ها و نیازهای آن استان جهت رفع نیازهای آن حوزه تخصصی دانست و گفت: بر همین اساس مرکز خدمات تخصصی آنالیز مواد غذایی و شیمیایی به عنوان اولین و بزرگترین مرکز دارای مجوز استان در زمینه آنالیز مواد شیمیایی و مواد غذایی، آزمایشگاه همکار سازمان محیط زیست، همکار سازمان جهاد کشاورزی، همکار گمرک و معتمد سازمان استاندارد بوده و امسال ورود به شبکه ملی آزمایشگاه راهبردی ستاد فناوری ریاست جمهوری، اخذ مجوز سازمان معاونت غذا و دارو به عنوان اولین آزمایشگاه تخصصی همکار سازمان معاونت غذا و دارو در استان آذربایجان غربی انجام گرفت.

وی ادامه داد : انجام 12 هزار آزمون و سنجش  هزار و 555 مورد نمونه در این آزمایشگاه در سال جاری صورت گرفته است .

رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد :از برنامه های آتی این مرکز تبدیل موافقت اصولی به موافقت قطعی از دفتر مرکزی، توسعه دامنه در حوزه آزمون های تخصصی معاونت غذا دارو و استاندارد و محیط زیست و اخذ گواهی 17025 است که در حال حاضر مراحل آن درحال انجام است.

وی با اشاره به فعالیت های مرکز کشت بافت این واحد گفت : در این مرکز با استفاده از روش نوین کشت بافت، پایه ها و نهال های عاری از تمام بیماری ها و ویروس ها تولید می شوند.

دکتر حسین زاده با بیان اینکه این مرکز در سال جاری بالغ بر 2 هزار و 500 اصله به فروش رسانده است، ادامه داد: از اهداف این مرکز بهینه سازی پروتکل های پرآوری و ریشه زایی، تکثیر و تولید انواع پایه درختان میوه، تکثیر و تولید نشا انواع گیاهان دارویی- زینتی ( استویا، پروانش و ...) و تولید نهال انواع درختان مثمر و غیر مثمر است.

وی افزود: اخذ مجوز از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی نهال و بذر  و توسعه فعالیتها از برنامه های آتی این مرکز است

رییس جهادانشگاهی آذربایجان غربی گفت: تمام تلاش مجموعه جهاددانشگاهی آذربایجان غربی انجام پژوهش های کاربردی است که با اتکا به توانایی جوانان در صدد هستیم تا کشور را از واردات دانش فنی و برخی محصولات فناورانه که قابلیت تولید داخلی دارد بی نیاز کنیم.

وی تاکید کرد: در مسیر دستیابی به این اهداف سختی ها و دشواری های بسیار زیادی وجود دارد اما با ایمان اعتقاد جهادی و عزم راسخ جهادگران جوان دانشگاهی بر همه این مشکلات فائق خواهیم آمد .