معده‌ درد خود را با این دم‌نوش درمان کنید

۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۴:۵۱ کد : ۱۸۷۷۳ انتشار دانش
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: طبیعت گیاه پونه گرم و خشک است، برای قطع سکسکه مفید است، برای رفع آشفتگی و ناراحتی های معده مورد استفاده دارد.
معده‌ درد خود را با این دم‌نوش درمان کنید

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، محسن پویان مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی واحد گفت: پونه گیاهی از خانواده نعناع است.

طعم پونه در ابتدا گرم، گس و تلخ است، اما پس از مدتی در دهان حس خنکی ایجاد می کند ، همچنین دارای بوی مطبوع و قابل تشخیصی است که فضای خانه را مطبوع و حشرات موذی را دور می کند. این گیاه را می توان در گلدان کاشته و در بالکن قرار داد. پونه را می توان از طریق ریشه تکثیر کرد.

طبیعت گیاه گرم و خشک است، برای قطع سکسکه مفید است، برای رفع آشفتگی و ناراحتی های معده مورد استفاده دارد، برای رفع خارش رحم از آن استفاده می شود.

برای بیماری استسقا و یرقان از آن استفاده می شود، مالیدن سوخته شده گیاه برای تقویت لثه ها مفید است.

در رایحه درمانی برای رفع حالت غش کاربرد دارد، برگ و گل پونه خاصیت آنتی بیوتیکی دارد.

دم کرده آن برای سرماخوردگی و زکام مفید است، برای تسکین گلودرد مفید است، نفخ معده را از بین می برد و برای رفع حالت تهوع و بی خوابی مفید است، تولید صفرا را تحریک می کند.

تسکین دهنده و آرام بخش است، عصاره پونه در مقابل ویروس تب خال، آنفلوانزا و نیوکاسل فعال است، خون را متوجه پوست می کند و برای بی اشتهایی کاربرد دارد.

مقدار مصرف آن روزانه 8تا 10گرم به صورت دم نوش است.