معرفی دم‌نوش‌های گیاهی ماه مبارک رمضان

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۹ کد : ۱۷۵۷۷ پژوهشی انتشار دانش
روزه داران در فصل گرما دچار کم آبی بدن می شوند ، آب بدن مهمترین عاملی است که می تواند برای روزه داران باعث مشکلات زیادی شود، در این متن با دمنوش های گیاهی ماه رمضان آشنا می شوید
معرفی دم‌نوش‌های گیاهی ماه مبارک رمضان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، محسن پویان مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: دمنوش یک نوشیدنی است که عصاره گیاه یا مواد موثره گیاه به وسیله آب جدا می شود و ما آن را مصرف میکنیم .

وی با اشاره به شروع ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: برای رفع عطش و تشنگی می توان تخم شربتی و خاکشیر را به نسبت مساوی مخلوط کرده و دو ساعت مانده به افطار در آب گرم خیسانده و مقداری آبلیموی طبیعی و گلاب به آن اضافه کرده و میتوان آن را با عسل شیرین کرد البته برای افرادی که قند خون ندارند ، ولی افرادی که قند خون دارند این نوشیدنی را بدون شیرین کردن باید مصرف کنند .

پژوهشگر گیاهان دارویی ادامه داد: برای رفع کم آبی و غلظت خون دانه خارمریم ، دانه اسفرزه ، مقداری گشنیز و تباشیر قلم را با هم مخلوط کرده و به صورت چای یا دمنوش تهیه کرده و بعد از خوردن سحری مصرف شود .

پویان ادامه داد: بهتر است در تهیه دمنوش ها موارد زیر مورد توجه قرار گیرد، گل و برگ به صورت دم کرده و یا دمنوش مانند چای ، پوست گیاه و اندام هایی که نسبتا سفت هستند 3 تا 5 دقیقه جوشانده شود و بعد از 20 دقیقه صاف شود .

وی افزود: ساقه و ریشه گیاهان را 15 تا 20 دقیقه می جوشانیم و بعد از 20 دقیقه آن را صاف کرده و مصرف می کنیم .

مدیر مجتمع تحیقیات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: روزه داران می توانند از مخلوط ختمی خبازی و گل بنفشه برای خشکی دهان و از اسطخودوس، بابونه شیرازی، گل گاو زبان و سنبل الطیب برای رفع سردرد در ماه مبارک رمضان استفاده کنند .