ساخت کارخانجات نمک‌زدایی در جهاددانشگاهی

دکتر حمیدرضا طیبی در حاشیه‌ی بازدید از خط تولید مته‌ی حفاری جهاددانشگاهی خوزستان:

۲۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۷ کد : ۱۵۰۲۵ پژوهشی
یکی از زمینه‌های اصلی فعالیت جهاددانشگاهی، تولید فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت ایران است. جهاددانشگاهی از دهه ۶۰ همکاری گسترده‌ای با شرکت ملی‌مناطق‌نفتخیز جنوب در تولید فناوری داشته که تولید مواد شیمیایی، حاصل یکی از این همکاری‌ها است.
دکتر حمیدرضا طیبی در حاشیه‌ی بازدید از خط تولید مته‌ی حفاری جهاددانشگاهی خوزستان:


بازدید مدیرعامل شرکت ملی نفت مناطق نفتخیز جنوب، تاییدی از تکنولوژی‌های تولید شده است و امیدواریم توسعه این فناوری، به حوزه‌های مختلف از جمله ساخت انواع مته‌ها و اتمام مته‌های pvc منجر شود.
یکی از برنامه‌های جهاددانشگاهی در آینده، ساخت کارخانجات نمک‌زدایی است؛ جداسازی آب و آب نمک از نفت یکی از تکنولوژی‌های پیشرفته مورد نیاز است و امیدواریم تا پایان ماه جاری یا حداکثر تا پایان بهمن‌ماه امسال قرارداد مجموعه ۶۰ هزار بشکه‌ای را با شرکت ملی نفت مناطق نفتخیز جنوب منعقد کنیم.
طراحی و ساخت مبدل‌های فرکانسی نیز که کاربرد گسترده‌ای در انتقال نفت و گاز دارد، یکی از زمینه‌های جدید همکاری ما است. با توجه به اینکه هر میدان نفتی نیاز به مواد شیمیایی خاص خود دارد، تولید برخی مواد شیمیایی پر مصرف را نیز انجام دادیم و در حال توسعه این کار به سایر مخازن هستیم.
خودکفایی در برخی از اقلام صنعت نفت با همکاری جهاددانشگاهی
احمد محمدی مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در حاشیه‌ی این بازدید:
مته حفاری یکی از پرکاربردترین کالاهای بخش بالادستی صنعت نفت محسوب می‌شود که تقریبا به صورت صددرصدی به واردات آن از شرکت‌های خدماتی سرویس دهنده خارج از کشور وابسته بودیم که در چند سال گذشته با همکاری مستمر با جهاددانشگاهی در چند حوزه از جمله مته حفاری، اکنون در بخشی از این اقلام به خودکفایی رسیده‌ایم.
 جهاددانشگاهی و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به دانش ساخت این مته حفاری دست پیدا کرده‌اند و این دستاورد بسیار بزرگی محسوب می‌شود؛ اکنون در حال حرکت به سمتی هستیم که میزان وابستگی ما به خارج از کشور را در این بخش، به خوداتکایی می‌رساند.
 در اقلام دیگر نیز همکاری‌هایی با جهاد دانشگاهی داریم. رویه صنعت نفت این است که حداکثر توجه به توانمندی داخل و استفاده از مراکز علمی و پژوهشی و مراکز دانشگاهی و صنعتگران را داشته باشد.
 در این زمینه طیف وسیعی از کالا و مواد مصرفی صنعت نفت را داریم که از جمله آن ساخت مته حفاری است. همچنین جهاد دانشگاهی در زمینه ساخت برخی مواد شیمیایی که مواد پر مصرف روزانه در مسیر تولید و پشتیبانی صنعت نفت هستند، اقدامات خوبی انجام داده است. جهاد دانشگاهی اقلام دیگری را نیز درخصوص ماشین‌های دوار در دستور کار دارد که در حال پیگیری هستند و این اقدامات به خودکفایی صنعت نفت کمک می‌کند.
در مجموع ارزیابی ما از ساخت مته حفاری توسط جهاد دانشگاهی مثبت است و این مرکز حتی نسبت به یک سال گذشته پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته است. امیدواریم با کارهای دیگری که در دست اقدام است، در سایر اقلام این حوزه در انواع و سایزهای مختلف که برای حفاری یک چاه کاربرد دارد، به خودکفایی برسیم.