به همت پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی؛

برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی پارک ملی بوجاق تدوین شد

۱۴ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۱:۲۶ کد : ۶۲۱۴۳ پژوهشی
به همت پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی پارک ملی بوجاق طی سلسله کارگاه هایی تدوین شد.
برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی پارک ملی بوجاق تدوین شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی گیلان برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی پارک ملی بوجاق توسط پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی به عنوان مجری و اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به عنوان کارفرما تهیه گردید.

این برنامه به دنبال حفظ زیست بوم های طبیعی و احیای زیست بوم های تخریب شده همزمان با تامین نیازهای جوامع انسانی می باشد. بنابراین به عنوان یک روش نوین علمی و عملی نقش موثری در بهبود وضعیت تالاب های کشور ایفا می کند. از آنجایی که تدوین این برنامه مدیریتی از ابتدا با مشارکت و همکاری تمامی ذی نفعان تهیه می شود می تواند متضمن پایداری و دوام اجرای این برنامه باشد.

در این برنامه در اولین قدم پس از شناسایی تمام ظرفیت ها و پتانسیل های تالاب بوجاق، تهدیدات و مشکلات آن مورد بررسی قرار گرفته و سپس با توجه به منفعت تمام دست اندرکاران چشم انداز و هدف نهایی این برنامه مدیریت ترسیم می شود.

گفتنی است، در کارگاه های 12 و 13 شهریور که در مجتمع آموزشی و پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی گیلان برگزار شد، به تدوین اقدامات اولویت دار و ساختارهای سازمانی برنامه پرداخته و در انتها پهنه بندی حساسیت تالاب بوجاق به صورت خروجی نقشه ارائه شد.