رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی بهشتی مطرح کرد:

​​​​​​​"سالمندی" یکی از ۵ ابرچالش‌ جامعه در ۲۰ سال آینده

۱۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۸ کد : ۱۱۸۴۸ پژوهشی
​​​​​​​دکتر علیرضا بهرامی با اشاره به بحث سالمندی به عنوان یکی از ۵ ابرچالش‌های جامعه در ۲۰ سال آینده، عنوان کرد:‌ اگر از همین امروز به فکر نباشیم، مساله سالمندی نیز مانند سایر چالش‌ها، بدون راه حل مناسب باقی می‌ماند.
​​​​​​​"سالمندی" یکی از ۵ ابرچالش‌ جامعه در ۲۰ سال آینده

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، نشست تخصصی " سلامت سالمندی" با حضور اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه، وزارت بهداشت و سازمان پژوهش‌های مجلس و همچنین دانشجویان حوزه سالمندی در 3  پنل " حمایت های اجتماعی و سالمندی"، "اشتغال، مهارت ورزی و کارآفرینی" و "سالمندی سالم در ایران، چالش‌ها و راهکارها" به همت معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

دکتر علیرضا بهرامی رییس این واحد در این نشست با اشاره به اهمیت برنامه ریزی و سیاستگذاری برای حوزه سالمندی، اظهار کرد: جهاددانشگاهی به عنوان نهادی مساله محور همواره به دنبال حل مسایل و چالش‌های موجود در جامعه است و در همین راستا، بحث سالمندی و سالمند شدن جامعه نیز از مسایلی است که باید از همین امروز برای آن برنامه ریزی کنیم.

رییس جهاددانشگاهی شهید بهشتی با بیان این که بحث سالمندی به عنوان یکی از 5 ابرچالش‌های جامعه در 20 سال آینده مطرح است، تاکید کرد:‌ اگر از همین امروز به فکر نباشیم، مساله سالمندی نیز مانند سایر چالش‌ها، بدون راه حل مناسب باقی می‌ماند.

وی با اشاره به فعالیت جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در ابعاد آموزشی، پژوهشی و درمان حوزه سالمندی، افزود:‌ همچنین جهاددانشگاهی با توجه به پتانسیل بالا در حوزه رسانه، جهت برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در راستای مسایل حوزه سالمندی و تغییر نگرش و دیدگاه جامعه به مقوله سالمندی برنامه ریزی کرده و امیدواریم بتوانیم در این راستا منشا اثر بوده و قدم‌های خوبی برداریم.

دکتر بهرامی تصریح کرد: امروز حدود 7 میلیون سالمند داریم و این رقم در سال 1420 به بیش از 26 میلیون نفر افزایش می‌یابد که برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مناسبی را می‌طلبد. از طرف دیگر امروز میانگین 5 نفر در اطراف هر سالمند وجود دارد که این رقم در آینده به 1.2 کاهش می‌یابد، در نتیجه باید برای پیشگیری از بروز مشکلات بیشتر در جامعه سالمندی از امروز به فکر باشیم.

وی بر تغییر نگرش و دیدگاه جامعه نسبت به مقوله سالمندی تاکید کرد و گفت: اگر برنامه ریزی و بسترسازی مناسب و مطلوبی نداشته باشیم، سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها هم نمی توانند پاسخگوی نیاز جامعه سالمندی در آینده باشند.

این عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با اشاره به تعامل مثبت این نهاد با بهزیستی، شهرداری و تامین اجتماعی در حوزه اجراییات، تصریح کرد:‌ تولید محتوا و دانش مرتبط با حوزه سالمندی جزو وظایف اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌هاست که می‌تواند در قالب پکیج‌های علمی و تولید محتوا برای سازمان های ذیربط و خدمتگذار تهیه و تدوین شود.

وی در ادامه عنوان کرد: برای حل مشکلات باید پایگاه‌های موثری برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و مسایل موجود در جامعه تعبیه شود تا بتوان معضلات را به صورت پایه‌ای و آکادمیک مرتفع کرد. در این راستا جهاددانشگاهی بستر خوبی برای انتقال دانش و رویکردها و نگرش ها به مساله سالمندی فراهم کرده است.

دکتر بهرامی در پایان با اشاره به سرمایه نفتی کشور ایران، اظهار کرد: از طرف دیگر تخصص گرایی افراطی در جامعه باب شده که همین مساله به افزایش گنجینه دانش سلامت جامعه منجر شده ولی تا زمانیکه بستر مناسبی برای انتقال این دانش به سطح جامعه فراهم نشود، مشکلی حل نخواهد شد.